info@adesmadenkimya.com
Kalsiyum karbonat, günümüzde modern boya yapımında çok amaçlı kullanımı olan bir ana maddedir. Boya sektöründe Kalsiyum Karbonat uygun tane dağılım eğrisine sahip olduğundan dolayı örtücülüğü iyileştirir.
Boya Sanayii

Aynı zamanda yüksek beyazlıkta olan Kalsiyum Karbonat, çok parlak beyaz boyalar ve yüzey kaplamaları üretiminde kullanılır ve parlak renk tonları sağlar. Bununla birlikte “alkali doğaları” sayesinde tampon (buffer) etkisi yaratan Kalsiyum Karbonat, etkin aşınma koruması sağlar.

Kalsiyum Karbonatın önemli özelliklerinden biri de pigmentlerin dispersiyonunu kolaylaştırıp boya üretiminde maliyet avantajı sağlamasıdır. Düşük aşındırıcılık özelliğiyle ise, yüzey kaplamasının zımparalanma özelliğini iyileştirip, boya üretiminde kullanılan ekipmanın aşınmasını azaltır. Kalsiyum Karbonatın boya sektöründe önemli rol oynamasının nedenlerinden biri de düşük yağ emme oranına sahip olmasıdır. Bu özelliğiyle ekonomik şartlar altında yüksek ovalama direncine sahip emülsiyon boyaların üretimine olanak sağlar. Ayrıca Kalsiyum Karbonat kesinlikle sağlığa zararlı değildir, bu sayede yaşama alanlarındaki dekoratif iç cephe boyalarında kullanılabilir. Bununla beraber Kalsiyum Karbonatın hava koşullarına karşı dayanıklı olması, yüzey kaplamalarının ömrünü uzatması açısından çok önemli bir özelliktir. Kaliteli kalsit kullanımı, yüksek parlaklık için gereken ve çok pahalı olan titanyum dioksit kullanımını azaltmakta, dolayısıyla maliyetleri büyük oranlarda düşürmektedir.